Obrazek przedstawia ustawione grzbietami książki, które są zmodyfikowane i wyglądają jak kamieniczki.

Kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach

Celem szkolenia jest rozwijanie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych form animacji czytelnictwa w bibliotekach.

Ważnym aspektem spotkania będzie pokazanie metod pracy przydatnych w budowaniu dobrych kontaktów z czytelnikami.

Szkolenie zostanie oparte na najnowszej literaturze adekwatnej do wieku i możliwości percepcyjnych odbiorców.

Program

1. Czytanie lokatą, która procentuje. Książka uczy, bawi, wychowuje, leczy czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury. Książką połączeni – o korzyściach czytania rodzinnego i wielopokoleniowego.
  2. Jak zaszczepić bakcyl czytania w każdej grupie wiekowej? (punkt badań czytelniczych, apteczka literacka, książkowa superwitamina, haczyk-spotkania literackie, flashmob czytelniczy, bibliosmyki, digital kids, od koncentracji do animacji, poczytajMY itd.)
  3.  Biblioteka publiczna przestrzenią dla kreatywnych. Innowacyjne, atrakcyjne i skuteczne metody i formy zachęcania do czytania (book-talking, czytanie performatywne, „podarowana opowieść”, sleeveface, „ożywianie książki”, przedstawienia czytelnicze, tworzenie ilustracji do książek, łączenie promowania literatury z zajęciami teatralnymi, bookcrossing, „książkodzielnia”).
  4.  Różne twarze biblioteki – zaskocz czytelnika. Wychodzenie z promocją książki i czytania poza bibliotekę, „Czytelnicy na ulicy”, gry miejskie, „czytanie – paszport do przygody”.
  5. Biblioteka w mediach społecznościowych (fanpage bibliotek, kanały You Tube, prowadzenie bookstagrama i blogów bibliotecznych, nagrywanie podkastów i audiobooków, teledysków, filmów, tworzenie instalacji książkowych, recenzje książek, ciekawostki o książkach, cytaty z książek, rozpoznawanie książek i ich autorów po pierwszych zdaniach lub cytatach, „bitwa na cytaty”, antydepres-ARTY).
  6.  Pokazywanie znaczących zjawisk współczesnej literatury i kultury (liberatura – synergia słowa i obrazu, książki multimodalne: wielozmysłowe, artystyczne, kamishibai).
  7.  Przedsięwzięcie cykliczne. Pokazanie inicjatyw mających na celu propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu. Ogólnopolskie akcje czytelnicze, wystawy, konkursy, spotkania autorskie, festiwale, nagrody literackie jako forma promocji książki.
  8.  Promocja czytelnictwa: „działania zmierzające do utrwalania tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie do rocznic, jubileuszy i wydarzeń historycznych ważnych dla polskiej kultury”.
  9. Razem możemy więcej. Zaangażowanie i zintegrowanie jak największej liczby podmiotów, których celem jest wspieranie czytelnictwa (różne typy bibliotek, wydawcy, stowarzyszenia, placówki kulturalne i edukacyjne).

Szkolenie poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Najbliższe szkolenie odbędzie się 18 lipca 2024 r. w godz. 10:00-12:00

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638

• Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, udostępniać swój pulpit, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.

4 Replies to “Kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach”

Comments are closed.