Dostępne treści na stronach internetowych i w mediach społecznościowych

Czy Twoja biblioteka lub instytucja kultury prowadzi stronę internetową lub media społecznościowe? A może przygotowujesz dokumenty i komunikaty dla użytkowników? Jeśli tak – to szkolenie jest dla Ciebie!

Podczas praktycznych warsztatów dowiesz się:

  • jakie przepisy regulują dostępność w Polsce,
  • czym są zasady dostępności cyfrowej (WCAG 2.1) i jak je stosować w codziennej pracy,
  • jak redagować dostępne treści
  • jak unikać najczęstszych błędów, takich jak teksty osadzone na grafikach,
  • jak tworzyć i dodawać teksty alternatywne – w systemach CMS Joomla, WordPress oraz na Facebooku i Instagramie,
  • gdzie szukać rzetelnych informacji i narzędzi wspierających dostępność.

Szkolenie ma charakter praktyczny – stawiamy na konkrety, przykłady i ćwiczenia, które ułatwią Ci wprowadzenie zasad dostępności od razu po zakończeniu zajęć.

Zapraszamy bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury odpowiedzialnych za redagowanie treści online – zadbajmy wspólnie o to, by nasze komunikaty były dostępne dla wszystkich!

Prowadzenie:

Magdalena Rusnok – redaktorka naczelna portalu sbp.pl i mediów społecznościowych Stowarzyszenia z doświadczeniem bibliotekarskim w bibliotekach publicznych; 10 lat pracowała w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, realizowała projekty szkoleniowe dla bibliotekarzy (stacjonarne, online, kursy e-learningowe) m.in. z zakresu nowych technologii, obsługi programów biurowych, graficznych, wolnych licencji i otwartych zasobów, redagowania tekstów na potrzeby Internetu i mediów społecznościowych i dostępności (szczególnie cyfrowej) dla osób z niepełnosprawnościami. Była członkiem zespołu koordynującego wdrażanie dostępnych rozwiązań w bibliotece. Aktualnie bierze udział w certyfikowanym szkoleniu audytorów dostępności stron internetowych pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji.


Zapisy:

Szkolenie odbędzie się 6 sierpnia 2025 roku w godzinach 10:00-12:00.

 Formularz rejestracyjny 


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

  • 150 zł netto
  • 120 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638

 


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

  • Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
  • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

  • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
  • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
  • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

  • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
  • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, udostępniać swój pulpit, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.