Specjalistyczne szkolenie dla bibliotekarzy i nauczycieli-bibliotekarzy poświęcone opracowaniu zbiorów bibliotecznych zawierających utwory literackie z wykorzystaniem Deskryptorów Biblioteki Narodowej (DBN).
Podczas zajęć uczestnicy:
- poznają zasady doboru odpowiednich deskryptorów,
- przeanalizują konkretne przykłady utworów literackich,
- nauczą się, jak stosować DBN w odniesieniu do różnych rodzajów i gatunków literackich, w zależności od ich formy i przeznaczenia.
Szkolenie ma formę praktyczną – umożliwia nabycie kompetencji przydatnych zarówno w codziennej pracy bibliotekarskiej, jak i w nauczaniu opracowania zbiorów.
Prowadząca:
Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.
Zapisy:
Szkolenie odbędzie się 3 lipca 2025 r. w godz. 12.00-14.00.
Informacje organizacyjne:
Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.
Szkolenie jest bezpłatne
Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl
W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638
Informacje techniczne:
Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:
- Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
- Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.
Dostęp do szkolenia
- adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
- przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.
Przebieg spotkania
- Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
- Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.