W internecie aż roi się od świetnych pomysłów na promowanie książek, czytania i bibliotek. Ale jak z tej masy filmików, postów i rolek wyłowić coś, co naprawdę zadziała w naszej bibliotece? I jak nie skończyć na nieudolnym kopiowaniu pomysłów z TikToka?
To szkolenie pomoże Ci:
- Znaleźć inspirujących twórców – podpowiemy, gdzie szukać ciekawych kont o książkach i bibliotecznych pomysłach (nie tylko w Polsce).
- Analizować, co działa i dlaczego – wspólnie przyjrzymy się konkretnym przykładom treści, które zdobyły popularność.
- Wybrać najlepsze praktyki i dostosować je do własnych warunków – bez potrzeby bycia aktorem, montażystą i influencerem w jednym.
- Unikać pułapek kopiowania bez sensu – pokażemy, jak przekuć inspirację w coś autentycznego, co pasuje do Waszej biblioteki i Waszych odbiorców.
Dowiesz się też:
- Jak tworzyć prosty „bank inspiracji”, z którego można korzystać przez cały rok.
- Jak się nie zniechęcić, kiedy coś nie „zaskoczy”.
- Jak rozwijać własny styl i głos biblioteki w internecie.
To szkolenie to praktyczny przewodnik po świecie inspiracji, który pomoże Ci tworzyć lepsze treści, z większą pewnością siebie – z głową pełną pomysłów, ale stopami mocno osadzonymi w realiach Twojej biblioteki.
Prowadzący:
Szkolenie poprowadzi Rafał Hetman – bloger, reporter. Od 2013 roku prowadzi blog o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl. Działa na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTubie, a także redaguje książkowy newsletter „Ekstrakt” i prowadzi swój kanał podcastowy „Rafał Hetman o książkach”. Swoje reportaże publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polska the Times” i magazynie „Chidusz”.
Zapisy:
Szkolenie odbędzie się 18 lipca 2025 r. w godz. 13.00-15.00.
Informacje organizacyjne:
Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.
Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.
Koszt udziału w szkoleniu wynosi:
- 150 zł netto
- 120 zł netto (członkowie SBP)
+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.
Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.
Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl
W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638
Informacje techniczne:
Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:
- Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
- Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.
Dostęp do szkolenia
- adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
- przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.
Przebieg spotkania
- Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
- Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.