Excel dla bibliotekarzy – część 1: Podstawy

Szkolenie przybliża podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. Jest przydatne w pracy bibliotekarzy, ponieważ ułatwia prowadzenie statystyk i sprawozdawczości, umożliwia tworzenie własnych dokumentów do gromadzenia i obliczania różnego rodzaju danych, pomaga w zarządzaniu projektami.

Zapoznaje z podstawowymi terminami, co umożliwia łatwiejsze i szybsze poruszanie się po arkuszach oraz rozumienie dostępnych poleceń.

Uczy niezbędnych funkcjonalności, operacji na arkuszach, kolumnach, wierszach i komórkach, opcji formatowania zarówno samych komórek, jak ich zawartości.

Omawia typy danych i techniki przyspieszające wypełnianie tabel danymi.

Prezentuje podstawowe formuły.

Program:

  1. Poruszanie się po arkuszu kalkulacyjnym Excel i skoroszycie
  2. Operacje na arkuszu, kolumnach, wierszach i komórkach (zmiana nazwy, wstawianie, usuwanie, kopiowanie, ukrywanie, odkrywanie)
  3. Formatowanie w arkuszu kalkulacyjnym Excel (formatowanie komórek, tabel, tekstu)
  4. Wypełnianie komórek danymi (wypełnianie serią danych liczbowych, tekstowych itd., typy danych, separatory)
  5. Formuły i funkcje (podstawowe operatory matematyczne, suma, średnia)

Szczegółowy program (pdf – 123 KB)

Prowadzenie:

Magdalena Rusnok – redaktorka naczelna portalu sbp.pl i mediów społecznościowych Stowarzyszenia z doświadczeniem bibliotekarskim w bibliotekach publicznych; 10 lat pracowała w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, realizowała projekty szkoleniowe dla bibliotekarzy (stacjonarne, online, kursy e-learningowe) m.in. z zakresu nowych technologii, obsługi programów biurowych, graficznych, wolnych licencji i otwartych zasobów, redagowania tekstów na potrzeby Internetu i mediów społecznościowych, a także kreatywnego pisania. Excel w praktyce stosowała przy wojewódzkim podziale dotacji Zakup nowości dla bibliotek oraz sprawozdawczości dla MKiDN oraz Biblioteki Narodowej. Nie znosi tabelek w Wordzie.

Szkolenie odbędzie się 29 października 2024 roku w godzinach 10.00-12.00.

Formularz rejestracyjny


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

  • 120 zł netto
  • 108 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638

 


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

  • Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
  • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

  • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
  • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
  • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

  • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
  • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, udostępniać swój pulpit, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.