Podstawy psychologii – praca w kulturze

Biblioteka to miejsce, w którym każdego dnia spotykamy ludzi w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami.

Mierząc się z rozmaitym przekrojem osobowości i problemów, szczególnie w czasach dezinformacji i wzmożonego lęku przed zachorowaniem, możemy odczuwać znaczne obciążenie psychiczne.

Jako bibliotekarze nierzadko jesteśmy zmuszeni, bez podstawowej wiedzy psychologicznej, stawić czoła trudnej komunikacji z czytelnikiem i współpracownikami, mając w tle własne przeżycia i nastroje.

Szkolenie ma na celu zwiększenie elastyczności w radzeniu sobie zarówno w komunikacji z drugim człowiekiem, jak i zadbaniu o własny spokój i wytrzymałość (o czym każdy terapeuta nieustannie musi pamiętać).

Program szkolenia:

 1. Część teoretyczna dotycząca podstaw psychologii – komunikacja, temperament, style radzenia sobie w trudnych sytuacjach .
 2. Omówienie przykładowych trudnych sytuacji w pracy bibliotekarza i przeanalizowanie możliwości ich rozwiązań.
 3. Ćwiczenia praktyczne zwiększające poziom koncentracji oraz zmniejszające poziom lęku.
 4. Podsumowanie.

Prowadząca:

Szkolenie poprowadzi Gabriela Gamrowska – absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Na co dzień mieszka w Łodzi, gdzie pracując w Bibliotece Miejskiej miała okazję prowadzić warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów. Obecnie pracuje w dwóch przychodniach w Łodzi jako psycholog. Zajmuje się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi pacjentami. Ukończyła kurs MBSR i szkolenia dotyczące traumy wczesnodziecięcej oraz żałoby u osób dorosłych. Ma na swoim koncie różne wolontariaty i staże psychologiczne, m.in. w łódzkich szpitalach. Cały czas się dokształca, niebawem rozpoczyna szkołę psychoterapii

Szkolenie odbędzie się 24 kwietnia 2023 r. w godzinach 12.00-14.30

 Rejestracja


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

 • 120 zł netto
 • 108 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr  Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638

 


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

 • Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
 • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

 • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
 • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
 • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

 • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
 • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.