Excel dla bibliotekarzy – część 2: Podstawowe formuły i funkcje

Szkolenie prezentuje przydatne formuły oraz funkcje, które umożliwiają budowanie bardziej zaawansowanych tabel. Szkolenie jest kontynuacją szkolenia Excel dla bibliotekarzy – część 1: Podstawy.

Szkolenie przybliża podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. Jest przydatne w pracy bibliotekarzy, ponieważ ułatwia prowadzenie statystyk i sprawozdawczości, umożliwia tworzenie własnych dokumentów do gromadzenia i obliczania różnego rodzaju danych, pomaga w zarządzaniu projektami.

Zaprezentowane formuły oraz funkcje można wykorzystać np. do wyliczania punktów w konkursach, weryfikowania spełnianych kryteriów, wyciągania ze zbioru danych tych, które spełniają określone warunki.

Zajęcia prowadzone są warsztatowo, uczestnicy wykonują samodzielnie zadania prezentowane przez prowadzącą, mogą na bieżąco konsultować problemy. Ćwiczenia zawierają elementy instrukcji “krok po kroku”, tak by można je było wykonać również samodzielnie po zakończeniu szkolenia.

Program:

  1. Podstawowe operatory, suma, średnia
  2. Odwołanie bezwzględne
  3. Funkcja jeżeli – warunek
  4. Funkcja jeżeli zagnieżdżona – sprawdzanie kilku warunków

Prowadzenie:

Magdalena Rusnok – redaktorka naczelna portalu sbp.pl i mediów społecznościowych Stowarzyszenia z doświadczeniem bibliotekarskim w bibliotekach publicznych; 10 lat pracowała w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, realizowała projekty szkoleniowe dla bibliotekarzy (stacjonarne, online, kursy e-learningowe) m.in. z zakresu nowych technologii, obsługi programów biurowych, graficznych, wolnych licencji i otwartych zasobów, redagowania tekstów na potrzeby Internetu i mediów społecznościowych, a także kreatywnego pisania. Excel w praktyce stosowała przy wojewódzkim podziale dotacji Zakup nowości dla bibliotek oraz sprawozdawczości dla MKiDN oraz Biblioteki Narodowej. Nie znosi tabelek w Wordzie.

Szkolenie odbędzie się 4 grudnia 2024 roku w godzinach 10:00-12:00.

Formularz rejestracyjny


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

  • 120 zł netto
  • 108 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638

 


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

  • Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
  • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

  • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
  • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
  • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

  • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
  • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, udostępniać swój pulpit, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.