Format MARC21 – kurs online

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy planują rozpoczęcie katalogowania w Formacie MARC21 lub zamierzają doszkolić się w zakresie jego stosowania.

Uczestnicy kursu poznają pola, podpola i wskaźniki formatu MARC21 oraz dowiedzą się, które z nich absolutnie muszą znaleźć się w opisie, a które są opcjonalne. Będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób elementy formatu przekładają się na poszczególne strefy opisu bibliograficznego oraz jak pozwalają klasyfikować treść dokumentu. W trakcie ośmiu spotkań omówione i przećwiczone zostaną kolejne pola formatu z przykładami ich zastosowania, a materiały edukacyjne pomogą korzystać z MARCa21 w codziennej pracy bibliotekarskiej.

Od Trenerki:

„Format MARC21 stał się nieodłącznym elementem opracowania zbiorów bibliotecznych, choć w niektórych programach komputerowych dla książnic jest on ukryty, w innych z kolei  wyraźnie widoczny. Wielu bibliotekarzy nie zdaje sobie sprawy, że pracuje w oparciu o  format. Dzięki MARCowi21 możliwe jest przesyłanie metadanych między bazami bibliograficznymi różnych placówek, tworzonymi w odmiennym środowisku komputerowym. Pobieranie z tego samego miejsca informacji o tytułach, autorach itd. zapewnia ujednolicenie wyszukiwania informacji.”

Kurs będzie realizowany od 17 stycznia do 13 marca 2024 r.

Rejestracja

Program kursu

Każde ze spotkań  będzie się odbywało w środy, w godzinach 15.00-17.00 i trwało dwie godziny zegarowe.

Terminy spotkań:

 •  Spotkanie 1- 17 I – MARC 21 wprowadzenie, pola stałej długości
 •  Spotkanie 2 – 24 I – MARC21 pola 015-190, pola z grupy 1XX
 •  Spotkanie 3 – 7  II – MARC21 pola z grupy 2XX i 3XX, pole 490
 •  Spotkanie 4 – 14 II  – MARC21 pola z grupy 5XX
 •  Spotkanie 5 –  21 II – MARC21 pola z grupy 6XX – klasyfikacja przedmiotowa
 •  Spotkanie 6 –  28 II  – MARC21 pola z grup 7XX
 •  Spotkanie 7 –  6 III  – MARC21 pola z grupy 8XX i 9XX
 •  Spotkanie 8 – 13 III – MARC21 uzupełnienia, podsumowanie i test zaliczający

 

Nagrania z każdego spotkania posadowione będą na platformie Moodle SBP i uzupełnione o materiały do samodzielnych ćwiczeń z możliwością przesłania wykonanych zadań do prowadzącego i uzyskania uwag o poprawności wykonania.

Sprawdzian końcowy będzie polegał na wykonaniu kompletnego opisu bibliograficznego i przedmiotowego książki w formacie MARC21. Podstawą opisu będą zdjęcia książki umieszczone w pliku na platformie Moodle. Każdy uczestnik otrzyma informację zwrotną o ewentualnych popełnionych błędach.


Prowadząca:

 

Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będą realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy powinni korzystać z komputera stacjonarnego lub laptopa z dostępem do Internetu (urządzenia mobilne nie są rekomendowane). Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej. Zalecana jest przeglądarka Chrome.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w kursie wynosi:

 • 700 zł netto
 • 595 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie kursu będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

 • Uczestnik może posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) (posiadanie słuchawek jest konieczne w przypadku starszego sprzętu); w przypadku nowego sprzętu nie ma takiej potrzeby,
 • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

 

Dostęp do szkolenia

 • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
 • przy logowaniu należy podać swoje imię – (pojawi się ono na liście uczestników) oraz e-mail.

Przebieg spotkania

 • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
 • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.