Uśmiechnięta dziewczyna w jednej ręce trzyma telefon, na którym widać logo programu Curatescape, a w drugiej mapę turystyczną.

Twórz cyfrowe historie: jak korzystać z darmowych narzędzi do odkrywania dziedzictwa kulturowego

W erze cyfrowej technologie mobilne i narzędzia open-source, takie jak Omeka i Curatescape, otwierają nowe możliwości prezentowania lokalnych historii i dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim instytucje kultury, nauczyciele oraz przewodnicy mogą wspólnie tworzyć interaktywne, geolokalizacyjne projekty, które angażują odbiorców w unikalny sposób, łącząc narracje z miejscem i przestrzenią.

Dla kogo:

Szkolenie skierowane jest do bibliotekarzy, pracowników instytucji kultury i nauki, nauczycieli historii, przewodników miejskich, a także wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi
narzędziami do prezentacji dziedzictwa kulturowego.

Zakres szkolenia:

Uczestnicy zdobędą umiejętności tworzenia mobilnych projektów interpretacyjnych i cyfrowych reprezentacji historycznych opartych na lokalizacji. Dzięki otwartoźródłowym narzędziom, takim jak Omeka i Curatescape, możliwe będzie samodzielne tworzenie interaktywnych zasobów dziedzictwa cyfrowego, dostępnych na urządzeniach mobilnych.

Cele szczegółowe:

  • Nauka korzystania z platform Omeka oraz Curatescape.
  • Tworzenie innowacyjnych, lokalnych zasobów cyfrowych.
  • Poznanie potencjału technologii mobilnych w opowieściach cyfrowych.

Przykłady wdrożeń:

Bibliografia:

Dominik Mirosław Piotrowski, Curatescape – tworzenie historycznych reprezentacji cyfrowych opartych na lokalizacji – oprogramowanie dla humanistów i instytucji dziedzictwa, Archiwa – Kancelarie – Zbiory, nr 9(11), 2018, s. 63-94. [online] [Dostęp: 16.10.2024] Dostępny w World
Wide Web: http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/AKZ/article/view/AKZ.2018.004

Prowadzący:

 

Szkolenie poprowadzi Dominik Mirosław Piotrowski – doktor z zakresu bibliologii i informatologii, starszy kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Interesuje się zarządzaniem informacją, otwartą nauką, humanistyką cyfrową i kuratorstwem cyfrowym. W pracy zawodowej zajmuje się optymalizacją internetowych serwisów informacyjnych, promocją zbiorów cyfrowych oraz problematyką otwartych danych badawczych.

Szkolenie odbędzie się 11 grudnia 2024 roku w godzinach 10.00-12.30

Formularz rejestracyjny


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

  • 120 zł netto
  • 108 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleńMałgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr  Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:
  • Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) – osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
  • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

  • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
  • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
  • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

  • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
  • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.