Widelec z nawiniętym kablem od czerwonych słuchawek na różowym tle.

Opracowanie formalne dokumentów dźwiękowych z elementami formatu MARC21

Bezpłatne szkolenie dla bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (i nie tylko bibliotek) dotyczące zasad opracowania formalnego dokumentów dźwiękowych muzycznych i niemuzycznych (także audiobooków) według Biblioteki Narodowej.

Informacje podane od podstaw, po kolei poprzez wszystkie strefy, z uwzględnieniem odpowiednich pól formatu MARC21 dla tych, którzy pracują w otwartym formacie.

Dodatkowo pokazane zostaną przykłady praktycznego opracowania konkretnych dokumentów dźwiękowych dostępnych na nośniku oraz zdalnie.

Podstawowe informacje

Termin: 29 maja 2025 r., godzina 11.00-14.00

Miejsce: online, na platformie Clickmeeting

Warunki udziału: bezpłatne

Zapisy: Formularz rejestracyjny

Prowadząca:

Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

 


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

  • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

  • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
  • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
  • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

  • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzając) mikrofon/y.
  • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, udostępniać swój pulpit, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.