Nie projektuj w ciemno! Persony i mapy empatii dla bibliotekarzy

Biblioteka tworzona z myślą o użytkownikach zaczyna się od zrozumienia ich potrzeb.

Podczas szkolenia poznasz dwa praktyczne narzędzia – persony i mapy empatii – które pomogą Ci odkryć, czego naprawdę oczekują użytkownicy i nieużytkownicy biblioteki.

Dowiesz się, jak wykorzystać wyniki badań do projektowania usług, wydarzeń i komunikacji, które odpowiadają na realne potrzeby, a nie przypuszczenia

Korzyści dla uczestników

  • nauczysz się tworzyć persony użytkowników i nieużytkowników biblioteki,
  • poznasz metodę map empatii i wykorzystasz ją do diagnozowania potrzeb odbiorców,
  • dowiesz się, jak odkrywać bariery utrudniające korzystanie z biblioteki,
  • przełożysz wyniki badań na konkretne usługi, działania i komunikaty.

Prowadząca:

Szkolenie poprowadzi Beata Gamrowska – koordynatorka ds. promocji i popularyzacji wiedzy w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalistka w zakresie komunikacji, social media oraz brandingu, a także graficzka i ilustratorka z artystycznym zacięciem. Z pasją planuje i realizuje wydarzenia naukowe i kulturalne, budując mosty między światem akademickim a różnorodnymi grupami odbiorców. Aktywnie współpracuje z partnerami zewnętrznymi, promując ofertę i inicjatywy Biblioteki UŁ.
Prowadzi autorskie szkolenia z zakresu promocji, zarządzania zespołem, myślenia projektowego oraz budowania marki. Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie, kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna oraz Studium Menedżerskiego Mini MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Jej artystyczne doświadczenie przekłada się na tworzenie nieszablonowych, kreatywnych rozwiązań w obszarze komunikacji wizualnej i strategii promocyjnych.


Zapisy:

Szkolenie odbędzie się 28 lipca 2026 r. w godz. 10:00-12:00

Formularz rejestracyjny

Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane  z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego.  Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Każde ze spotkań trwać będzie dwie godziny zegarowe.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w szkoleniu wynosi:

  • 150 zł  netto
  • 120 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr  Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

  • Uczestnik powinien posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) –  osoby bez słuchawek, mówiące do mikrofonu wbudowanego w laptopa, będą gorzej słyszalne. Pozostali uczestnicy będą słyszeli osobę mówiącą do komputera podwójnie, wywołuje to rozproszenie uwagi uczestników i przeszkadza w odbiorze.
  • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na  platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj  nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

Dostęp do szkolenia

  • adres wirtualnego pokoju  podawany będzie  w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
  • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
  • przy logowaniu należy podać swoje imię  – pojawi się ono na liście uczestników.

Przebieg spotkania

  • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było  sprawdzić jakość   dźwięku  i  włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
  • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami  i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.