Zapraszamy na spotkania poświęcone Deskryptorom Biblioteki Narodowej – zasadom ich tworzenia i opracowania formalno-rzeczowego.
Uczestnicy kursu poznają różnicę między zasadami obowiązującymi niegdyś w Języku Haseł Przedmiotowych BN a Deskryptorami BN. Dzięki praktycznym przykładom opisów i haseł wzorcowych kursanci zapoznają się z metodologią funkcjonowania DBN w opisie bibliograficznym tak, by samodzielnie używać tego języka informacyjno-wyszukiwawczego. Podczas ośmiu dwugodzinnych spotkań zaprezentowane zostaną poszczególne typy deskryptorów wraz z polami formatu MARC21, w których są używane. Pokazane też będą przykładowe i charakterystyczne opisy dla dokumentów tematycznie skupionych wokół różnych dziedzin: literaturoznawstwa i literatury pięknej oraz publicystyki, psychologii, socjologii, historii, historii sztuki, historii wojskowości, politologii, inżynierii i techniki, fizyki, matematyki, ekonomii, kulinariów, rolnictwa i weterynarii, biologii, kultury, religii, medycyny, prawa, języków obcych.
Kurs będzie realizowany od 18 września 2024 r. do 27 listopada 2024 r.
Każde ze spotkań będzie się odbywało w środy, w godzinach 15.00-17.00
i trwało dwie godziny zegarowe.
Ze względu na dostęp do zarchiwizowanych materiałów szkoleniowych na kurs można się zapisać także po jego rozpoczęciu.
Terminy spotkań:
Spotkanie 1 – 18 IX – Wprowadzenie do Deskryptorów, deskryptory osobowe i korporatywne
Spotkanie 2 – 2 X – Deskryptory imprezy, tytułu serii i geograficzne
Spotkanie 3 – 9 X – Deskryptory chronologiczne, przedmiotowe i formy (ogólnie)
Spotkanie 4 – 23 X – Deskryptory formy (pola 380 i 655), dziedzinowo-ujęciowe (wprowadzenie)
Spotkanie 5 – 6 XI – Deskryptory dziedzinowo-ujęciowe (dziedzin nauki i wiedzy)
Spotkanie 6 – 13 XI – Deskryptory dziedzinowo-ujęciowe (sfer życia)
Spotkanie 7 – 20 XI – Atrybuty deskryptorów dla haseł wzorcowych
Spotkanie 8 – 27 XI – Deskryptory – przykłady z różnych dziedzin
Prowadząca:
Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta.
Informacje organizacyjne:
Szkolenia będą realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy powinni korzystać z komputera stacjonarnego lub laptopa z dostępem do Internetu (urządzenia mobilne nie są rekomendowane). Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej. Zalecana jest przeglądarka Chrome.
Liczba uczestników – dwadzieścia osób.
Koszt udziału w kursie wynosi:
- 700 zł netto
- 595 zł netto (członkowie SBP)
+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.
Ukończenie kursu będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.
Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl
W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638
Informacje techniczne:
Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:
- Uczestnik może posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) (posiadanie słuchawek jest konieczne w przypadku starszego sprzętu); w przypadku nowego sprzętu nie ma takiej potrzeby,
- Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.
Dostęp do szkolenia
- adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
- przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.
Przebieg spotkania
- Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
- Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.