Opracowanie formalne zbiorów bibliotecznych według aktualnych wskazań Biblioteki Narodowej – kurs online

Kurs ma na celu zapoznanie uczestników z wytycznymi Biblioteki Narodowej dotyczącymi opracowania różnych typów dokumentów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów gromadzonych w bibliotekach szkolnych – podręczników, programów i materiałów dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli, a także zbiorów na nowoczesnych nośnikach (e-booków, publikacji w zdalnym dostępie itp). Zajęcia będą okazją do wspólnego ćwiczenia tworzenia opisów bibliograficznych, a także rozwiązania bieżących problemów dotyczących opracowania zbiorów bibliotecznych w pracy codziennej uczestników. Szkolenie nie będzie się odnosiło do wprowadzania danych bibliograficznych w jakimkolwiek systemie bibliotecznym, ze względu na wykorzystywanie przez biblioteki różnych systemów.

Uczestnicy zapoznają się z uniwersalnym schematem opracowania zbiorów, który wykorzystuje się w każdym systemie.

Uczestnicy powinni mieć podstawowe przygotowanie bibliotekarskie i ogólną znajomość występujących w opisie bibliograficznym stref. Nie muszą znać szczegółów ich stosowania.

Kurs będzie realizowany od 10 lutego do 31 marca 2021 r.

Uwaga! Brak miejsc!


Program kursu

 1. Teoria – jedno spotkanie – 2 godziny –  10 lutego [godz. 15.00-17.00]
 2. Ćwiczenia:
 • teoretyczny wstęp, strefa tytułu i odpowiedzialności: tytuł właściwy – 1 spotkanie (2 godziny)   11 lutego [godz. 15.00-17.00]
 • strefa tytułu i odpowiedzialności: c.d., strefa wydania, strefa rodzaju i wielkości dla e-publikacji  – 1 spotkanie ( 2 godziny) 17 lutego [15.00-17.00]
 • strefa adresu wydawniczego, strefa opisu fizycznego: objętość – 1 spotkanie ( 2 godziny) 24 lutego [15.00-17.00]
 • strefa opisu fizycznego: c.d.,  strefa serii i dokumentu wieloczęściowego: tytuł właściwy – 1 spotkanie ( 2 godziny) 3 marca [15.00-17.00]
 • strefa serii i dokumentu wieloczęściowego: c.d., strefa uwag: pierwsza część – 1 spotkanie (2 godziny) 10 marca [15.00-17.00]
 • strefa uwag: druga część – 1 spotkanie (2 godziny) 17 marca [15.00-17.00]
 • strefa uwag: trzecia część, strefa identyfikatora i sposobu uzyskania dokumentu (2 godziny) 24 marca [15.00-17.00]
 • spotkanie podsumowujące, test zaliczeniowy – 2 godziny – 31 marca [15.00-17.00]

Nagrania z każdego spotkania posadowione będą na platformie Moodle i uzupełnione o materiały do samodzielnych ćwiczeń z możliwością przesłania wykonanych zadań do prowadzącego i uzyskania uwag o poprawności wykonania.
Sprawdzian końcowy będzie polegał na utworzeniu 6 poprawnych opisów bibliograficznych dla każdego typu zbioru po jednym i przesłaniu ich na adres trenerki, a na platformie Moodle udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań testowych.

Uczestnicy otrzymają informację zwrotną na temat poprawności sprawdzianu końcowego, zarówno jeśli chodzi o test, jak i wykonane opisy.


Prowadząca:

Agata Kyzioł-Cieślak – absolwentka Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, bibliotekarz z 28-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany. Pracowała w Bibliotece Śląskiej, następnie w bibliotekach pedagogicznych w Bolesławcu i Warszawie. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Opracowania Zbiorów Zwartych i Specjalnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz wykładowcą na podyplomowych studniach i kursach kwalifikacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa organizowanych przez Niepubliczny Zakład Doskonalenia Nauczycieli „Cogito”, certyfikowany biblioterapeuta. 


Informacje organizacyjne:

Szkolenia będzie realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy powinni korzystać z komputera stacjonarnego lub laptopa z dostępem do Internetu (urządzenia mobilne nie są rekomendowane). Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej. Zalecana jest przeglądarka Chrome.

Liczba uczestników – dwadzieścia osób.

Koszt udziału w kursie wynosi:

 • 700 zł netto
 • 595 zł netto (członkowie SBP)

+ 23 % VAT dla instytucji niefinansowanych ze środków publicznych i osób prywatnych.

Ukończenie szkolenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP.

Wszelkich informacji na temat szkoleń indywidualnych udziela koordynator ds. szkoleń
Małgorzata Dargiel-Kowalska, m.dargiel-kowalska@sbp.pl

W przypadku szkoleń grupowych, zamawianych przez instytucje, prosimy o ustalanie szczegółów organizacyjnych z dr  Anną Grzecznowską, a.grzecznowska@sbp.pl tel. 696 900 638


Informacje techniczne:

Przed spotkaniem w pokoju wirtualnym:

 • Uczestnik może posiadać zestaw słuchawki z mikrofonem (headset) (posiadanie słuchawek jest konieczne  w przypadku starszego sprzętu); w przypadku nowego sprzętu nie ma takiej potrzeby,
 • Uczestnik powinien mieć mysz podpiętą do laptopa z uwagi na fakt, że praca będzie się odbywała na platformie webinaryjnej i sam touchpad zazwyczaj nie wystarcza do precyzyjnej i szybkiej pracy online.

 

Dostęp do szkolenia

 • adres wirtualnego pokoju podawany będzie w emailu systemowym (nadawca to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich),
 • dostęp do wirtualnego pokoju szkoleniowego odbywa się za pomocą przycisku Dołącz zamieszczonego w wiadomości,
 • przy logowaniu należy podać swoje imię – pojawi się ono na liście uczestników.

 

Przebieg spotkania

 • Należy być 5-10 minut przed rozpoczęciem szkolenia, aby można było sprawdzić jakość dźwięku i włączyć (sprawdzająco) mikrofon/y.
 • Zajęcia będą interaktywne, uczestnicy będą korzystać z mikrofonu, wykonywać interaktywne ćwiczenia, dzielić się doświadczeniami i obserwacjami, zadawać pytania na czacie.